Kerlés

Legenda

Szent László király emléke a feljegyzett adatok szerint a 18–19. században még élt a Sajó mente református magyarsága körében. Az eredetileg szász, majd szász–román vegyes lakosságú Kerlés határában, a Cserhalom nevű domb környékén zajlott le a történelmi hagyomány (a Képes Krónika) szerint Szent László és az országba betörő kunok (úzok/besenyők) csatája, amely a magyar csapatok győzelmével végződött. Ehhez az ütközethez fűződik az elrabolt lány kiszabadításának mondája, amit aztán falképciklus formájában a 14–15. században a középkori templomok falán Kárpát-medence-szerte megfestettek. A Kerléssel dél felől szomszédos, magyarlakta Cegőtelkén néhány éve impozáns emlékmű is hirdeti a hajdani dicsőséges ütközet és Szent László emlékét. A kerlési csatahellyel kapcsolatos az a (sajóudvarhelyi) folklóradat, mely szerint a dombot Szent László katonái a sisakjukban hordták össze, hogy uruk onnan tekinthessen le a csatatérre, a Kentelke melletti sírhalmokról pedig a 19. század közepén „a nép hite szerint” úgy vélekedtek, hogy abban az elesett ellenséges katonák nyugszanak.

A kerlési csatával függ össze, hogy a folyó szemközti oldalán, az akkor még részben magyarok lakta Sajómagyaroson a 19. században egy nagy múltú kultuszhely őrizte a szent király emlékét, amit a vele kapcsolatos határnevek (Szent László király vára, Szent László hegye, Szent László hegye oldala, Szent László kútja) és az azokkal kapcsolatos mondatöredékek is alátámasztanak. A hajdani várról 1837-ben még úgy tudták, hogy azt az ütközet után maga Szent László építette és lakta. A még a 20. század elején is Szent László-várhegynek nevezett magaslat tetején valaha kápolna állt, amit Szent László napján búcsújárással látogattak a környékbeli katolikusok. A hegy aljában fakadó Szent László kútjának a vizét a vidék legjobb vizének tartották, és mint feljegyezték, még az árokaljai gróf is e forrásból vitetett a maga számára minden nap ivóvizet.

Ezek a hagyományok mára kivesztek a Sajó-völgyi népi tradíciókból, a Cserhalom említett eredethagyománya és a kerlési csata folklorizálódott emlékezete azonban még manapság is elevenen él az itteni magyarlakta falvak lakói körében.

Természeti érték

A települést a Nagy-Szamos irányába hömpölygő Sajó folyó övezi. Tavasztól őszig a folyó mentén sétálgatva, az időszakos tócsákat figyelve, a víztükörből kiemelkedő szempárokra lehetünk figyelmesek. Tulajdonosuk nagy eséllyel lehet a nálunk ugyan gyakori, de Európa-szerte ritkuló és ezért védett békafajaink egyike, a sárgahasú unka (Bombina variegata), melynek hímjei „unk-unk” hívóhangjukkal csalogatják a nőstényeket.

A Sajót magába foglaló Sajó-Budak Natura 2000-es terület azonban nem elsősorban az itt élő unkák miatt érdemel védelmet. A folyó otthont ad ugyanis néhány értékes halfajunknak. Egyikük az őnhalként is ismert ragadozó, a balin (Aspius aspius). A parton álldogálva, ha szerencsénk van, alkalmunk nyílhat megfigyelni látványos táplálékszerzési módszerét, melyet gyakran a rablás névvel illetnek. A lassúbb áramlású folyószakaszok egyik lakója a kisméretű szivárványos ökle (Rhodeus amarus), melynek ivadékai kagylókban fejlődnek ki. A „kagylóbölcsőde” belsejében egy időben több ivadék teljesen védett körülmények közt cseperedhet. A fenéklakó élőlényekkel és törmelékekkel táplálkozó, csapatokban mozgó halványfoltú küllő (Romanogobio albipinnatus) és a hozzá hasonló homoki küllő (Romanogobio kessleri) szintén jellemző. Az egyetlen magyar emberről (Petényi János Salamon természettudósról) elnevezett halfaj, a Petényi-márna (Barbus meridionalis petényi) ugyancsak gazdagítja a folyó élővilágát. Ezenkívül a természetvédelmi terület megléte elengedhetetlenül fontos az itt előforduló felpillantó küllő (Romanogobio uranoscopus) nevű halfaj védelmét tekintve.

A területen előforduló halak és kétéltűek védelme azért sem elhanyagolható, mert táplálékul szolgálnak a természetvédelmi szempontból nagy jelentőséggel bíró ragadozó emlősállat, a vidra (Lutra lutra) számára. Napközben ritkán találkozhatunk vele, mivel jórészt éjszaka aktív. Jelenlétéről az általa hátrahagyott lábnyomok és jellegzetes, zsákmányállatai csontját tartalmazó ürüléke árulkodik, melyre leggyakrabban köveken bukkanhatunk.

Elérhetőség
Szállásfoglalás

Szállást keresel Kerlés közelében? Az alábbi gombra kattintva perceken belül megtalálhatod a neked megfelelő szálláshelyet.

Megosztás