Nyárádszentlászló

Legenda

A Nyárád középső folyása mentén fekvő Nyárádszentlászló, Szent László királynak szentelt temploma révén, a reformációig a vidék Szent László-tiszteletének egyik központja lehetett. A 16. század során zömében unitárius hitre tért településen a szent király népi tisztelete is alábbhagyott, azonban néhány vele kapcsolatos mondatöredék még a 19–20. századot is megélte.

Mint Orbán Balázs írja A Székelyföld leírása Marosszéket tárgyaló fejezetében, „homályos néphagyomány szerint”, ahol az ódon unitárius templom fekszik, a dombtetőn valaha egy Szent László király által alapított kolostor állt, és a közelben fekvő falu is innen kapta a nevét. Nyárádszentlászló határában, a szomszédos Nyomát falu közelében fakadó Királykút-patak neve szintén a középkori Szent László-kultusz helyi öröksége. Az e völgyben található Királykútjának a nevét a szájhagyomány onnan származtatja, hogy László király egy vadászat alkalmával e forrás mellett pihent meg (és ivott a kút vizéből).

A Királykútja arról is nevezetes, hogy a monda szerint a nyomátiak középkori harangját egy tatárdúlás alkalmával a helybeliek abba süllyesztették bele, ami után többször is ástak a környékbeli kincskeresők. A Nyárádszentlászlón a középkorban birtokos Sigér család emlékét ugyancsak mondák sora tartotta fenn e településen, a 19. században már Sügér király fényes, messze tündöklő váráról mesélve, amelynek föld alatti pincéiben rengeteg kincs van elrejtve, és amely vártól Szent László templomáig a völgy felett átívelő függőhíd vezet. Szent László király emléke manapság már elsősorban a Nyárád forrásvidékén fekvő katolikus falvakban (az ún. Marosszéki Szentföldön) él, továbbá feltételezhető, hogy e vidék középkori templomaiban is ott rejtőzik a legenda falképciklusa a mészréteg alatt.

Természeti érték

Nyárádszentlászló a Nyárád- és Kis-Küküllőmenti Natura 2000 területek legnagyobbikának nyugati peremén, a kiemelten fontos madárvédelmi területen belül található. A térség megkülönböztetett státusza a Nyárád mente változatos élőhelytípusainak köszönhető, melyek számos faj otthonául szolgálnak. Ellátogatva a falu határában kanyargó Nyárádhoz, gazdag madárvilágot fedezhetünk fel. Megfigyelhetjük a tündöklő kék színben pompázó, éppen halászó jégmadarat (Alcedo atthis), amely a víz közelébe lehajló ágakon lesi prédáját, vagy a Dél-Afrikában telelő törpegémet (Ixobrychus minutus), amely kis tömegének köszönhetően képes a nádszálakon kapaszkodva lesni zsákmányára.

Az ég felé tekintve megpillanthatjuk az erdélyi dombvidékre és hegylábi tájra jellemző, sasokhoz képest kisméretű ragadozómadarat, a békászó sast (Aquila pomarina), melynek jelenléte jelzi a környező területek változatosságát és jó minőségét. A Nyárád mentén található rendkívül változatos madárvilág nemhiába alakult ki, hiszen a Nyárád igen gazdag élővilággal rendelkezik, amely kiváló táplálékforrás számos faj számára. Nyárádszentlászló környékén olyan ritka és védett halfajok fordulnak elő, mint például az eltűnőben lévő homoki küllő (Romanogobio kessleri), az itt még gyakori Petényi-márna (Barbus petenyi) vagy a védett halványfoltú küllő (Romanogobio vladykovi), kőfúró csík (Sabanejewia balcanica) és vágó csík (Cobitis elongatoides). Szintén megtalálható a környéken a szivárványos ökle (Rhodeus amarus), melynek ikrás egyedei tojócsövet fejlesztenek, majd ikráikat kagylókba rakják. Ugyanakkor nagy mennyiségben van jelen a horgászok által kedvelt paduc (Chondrostoma nasus) is, mely nemcsak íváskor verődik nagy csapatokba, hanem az év nagy részét is csoportosan tölti.

 

Elérhetőség
Szállásfoglalás

Szállást keresel Nyárádszentlászló közelében? Az alábbi gombra kattintva perceken belül megtalálhatod a neked megfelelő szálláshelyet.

Megosztás