Legenda
Akárcsak Aranyosszéken, a Tordai-hasadék északi és északnyugati oldalán is mondák örökítik meg Szent László emlékét. Noha Szinden és Tordatúron is tudnak a Tordai-hasadék mélyén lévő, Szent László által fakasztott forrásról, e kistájon többnyire a Magyarpeterd és Tordatúr közötti Királykútját emlegetik. E forrást kivált a tordatúriak tartják számon, s a vizét máig faluszerte kivételesen jónak gondolják. A kút eredetével kapcsolatos mondákban Szent László aktív és passzív szerepben egyaránt feltűnik. Valamelyest gyakoribb az a változat, miszerint a víz a szent király táltos lova által fakadt fel (belenyomta az orrát vagy beleütötte a patáját a kőbe), amit a forrás formája, valamint a sziklában látható nyomok a közhiedelem szerint máig is jeleznek.
E forrás egyike volt a középkor századaitól adatolható Szent László-búcsújáróhelyeknek. A forrás mellé a középkorban kápolnát is emeltek, melyet egy okleveles adat szerint a közeli Magyarpeterden birtokos családok a reformáció előtt Szent László napján búcsújárással kerestek fel. Valaha a Hesdát völgye lehetett a környékbeli Szent László-hagyományok legfontosabb szakrális helyszíne és a mondakörnek is elsőszámú kisugárzási területe, hiszen a Kolozsvárt elkerülő kelet–nyugat kereskedelmi út éppen erre vezetett. A Hesdát völgyi útvonal középkori jelentősége magyarázza, hogy a Tordai-hasadék és a Magyarpeterd melletti Szent László-forrás híre miért terjedhetett el oly széles körben. A Temesvári Pelbárt általi legkorábbi, 15. század végi híradásban (Pomerium Sermonum de Sanctis) nagy valószínűséggel erről a kultuszhelyről esik szó.
Feltehetőleg újabb kori a Szent László rozmaringfájáról szóló, jobbára tordatúri folklórgyűjtésekből ismert monda. Ezt a mondát a Tordai-hasadék szélén nőtt fácskához/bokorhoz társítja a néphagyomány, melyről úgy tartják, hogy egy, a király kalapjából kihullott rozmaringszálból fogant meg. E rozmaringfa a tordatúriak szerint még ma is látható a hasadék peremén.
Természeti érték
A Tordai-hasadéktól néhány kilométerre helyezkedik el a hasonló szépségű, de természetesebb állapotban fennmaradt, vadabb, mesésebb Túri-hasadék. A Rákos patak eróziós tevékenysége alakította a felszíni formákban gazdag, kimagasló sziklákkal, boltívekkel és kimosásokkal tarkított hasadékot. Néhol csupasz sziklákat, másutt növényzettel borított falakat láthatunk a másfél kilométeres sétánk alatt. Harminc barlang található a hasadékban, amelyek háborús időkben védelmet nyújtottak a környék lakóinak. A barlangokat, sziklákat és vízeséseket fantáziadús nevekkel látták el őseink, némelyeket tündérmesék, legendák öveznek. Könnyen észrevehető a Kutyák sziklája, a Szent István-szobor, a katedrális és a Szent László-vízesés.
Növényvilága igen gazdag, a botanikusok körülbelül 500 fajt jegyeznek. Többségük azonos a Tordai-hasadék növényfajaival, bár a különleges mikroklíma számos túri jellegzetességnek mondható növénynek is otthont ad. A mészkősziklás lejtőket a ritka üstökös kakukkfű (Thymus comosus), a sárgán virágzó sziklai ternye (Aurinia saxatilis) és a védett rózsás kövirózsa (Sempervivum marmoreum) díszíti. Bár a hasadék körüli erdőket mezőgazdasági területek váltották fel, a hasadékban fennmaradt cserjések és erdőfoltok őrzik az őshonos fás szárúakat. A domináns kocsánytalan tölgy (Quercus petraea), mezei és tatárjuhar (Acer campestre, A. tataricum) mellett feltűnik a védett erdélyi és a déli berkenye (Sorbus dacica, S. graeca) néhány egyede. Szép védett lepkéknek nyújt élőhelyet a hasadék, a fekete-fehér csíkos, piros mintás medvelepkére (Callimorpha quadripunctaria) és a gyöngyházmintás díszes tarka lepkére is rábukkanhatunk (Euphydryas maturna). A környék egyik éke, a hatalmas szirti sas (Aquila chrysaetos) is megfordul a hasadék fölött, néha a vándorsólyom is ott köröz (Falco peregrinus). Jellegzetes énekével gazdagítja a tájat az erdei pacsirta (Lullula arborea), illetve a citromsármány (Emberiza citrinella).
A patak mentén nehézkes a járás, hiszen nem építettek hidakat, kapaszkodókat. Legtöbben a jobb oldali sziklakaréjon sétálnak végig, amely nemcsak kényelmesebb, hanem a szoros madártávlati képében is gyönyörködtet.