Javában tartanak a felújítási munkálatok Székelyföld legjelentősebb gótikus épületegyüttesében, a marosvásárhelyi Vártemplomban, ahol a korábbi (1970-es) szakszerűtlen felújítás nyomait is igyekeznek eltüntetni. Folyamatban van a cementvakolatok, betonozások eltávolítása és a szentély ablakainak restaurálása, ugyanakkor régészeti feltárások és falkutatások is zajlanak.
Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója a Facebookon közzétett fotókkal engedett betekintést a munkálatokba, és számolt be arról a különleges falfestmény-részletről, amit az orgonakarzat északi oldalának felújításakor tártak fel Kiss Lóránd restaurátor vezetésével. A freskórészlet Szent Lászlót ábrázolja, azt a legendát idézve meg, melyben a későbbi lovagkirály megmenti a kunok (egyes kutatók szerint besenyők) fogságába esett magyar lányt.
„A középkori Erdély első olyan Szent Lászlót ábrázoló falképe, amely egy jelentős település templomában kerül elő (általában falusi templomokból ismerünk ábrázolásokat), a székelység legfontosabb városában. (…) A keleti hagyományokat tükröző Szent László ábrázolás utolsó jelenete került elő és reméljük, hogy a középkori magyar művészet eme jelentős emlékének több részlete is feltárul az elkövetkező hetekben.” – írja Soós a leletről.
Érdemes a többi fotót is megnézni bejegyzésében, amely a vártemplom felújításának többi látványos eredményét mutatja be.